Nors kino industrija Lietuvoje nedidelė, tačiau pastaruoju metu sparčiai daugėja kuriamų filmų. Su kokiomis problemomis susiduria mūsų aktoriai?
Gildija siekia padėti aktoriams įvairiomis prasmėmis: konsultuoti, gerinti darbo sąlygas, o svarbiausia - supažindinti su įstatymais, kad jie žinotų savo teises. Visa tai yra aktualu ir mūsų, ir kitų šalių aktoriams. Ką tik grįžau is Europos aktorių federacijos, kuri yra Pasaulio aktorių federacijos dalis, suvažiavimo. Įdomu buvo išgirsti, kad visur aktoriams kyla tokie pays klausimai, sprendžiamos panašios problemos.
Holivude šiuo metu vyksta didžiulis aktorių, scenaristų streikas. Ar jų keliami reikalavimai artimi ir lietuvių aktoriams?
Tai, kas keliama Holivude, aktualu visiems. Ar žinote dėl ko jie protestuoja? Del ju atvaizdo panaudojimo. Mat tokios didžiulės platformos kaip „Netflix", „Amazon". „Disney", “Apple" ir kitos, naudodamos aktorių atvaizdus savo komercijos tikslams, nemoka jiems uz tai kompensacijų.
Aktorių išmokų, kurias jie gaudavo kiekvieną kartą, kai filmas ar serialas, kuriame jie vaidino, būdavo rodomas per televizija, neliko, nes „Netflix" ir kitos srautinių transliacijų platformos neatskleidžia savo turinio žiūrimumo duomenų ir siūlo vienodą fiksuotą tarifą už viską savo platformose, nepriklausomai nuo populiarumo. Tai yra, jie nori turėti bei naudoti aktorių atvaizus amžinai, kokiems tik panorės projektams, be aktorių sutikimo ir kompensacijos.
Ir mūsų aktoriai filmuojasi „Netflix". Aš pati negaunu kompensacijų iš „Netflix" už tai, kad jie naudoja mano atvaizdą (G.Jaraminaitė vaidino „Netflix" serialuose “Okupuoti", „Tokijo teismas" - aut. past.). Tad Holivude keliami klausimai aktualūs ir mums. Ačiū amerikiečiams. Tai, kad jie kelia šį klausimą kino mekoje - didžiausioje pasaulio kino industrijoje, yra labai gerai, nes nuo ten viskas vyksta.
Mūsų šalyje yra istatymas, numatantis, kad atvaizdo teisė nėra iš viso niekaip perleidžiama. Ji ra tik kompensuojama arba išperkama konkrečiam laiko periodui, tarkime, keliems mėnesiams ar metams. Šis klausimas buvo keliamas ir
Europos aktorių federacijos suvažiavime. Savo patirtimis su didžiausiomis platformomis, tokiomis kaip „Netflix", dalijosi visų šalių atstovai. Prie manes priėję Švedijos aktorių sąjungos atstovai sakė žino, jog Lietuvoje filmuojama daug švedų serialų, ir pasakojo, jog jie, atstovaudami švedų aktoriams, patys kovoja už savo teises, kad internetinės televizijos platformos, tarp jų ir skandinavų platforma „Viasat", naudodama jų atvaizdus, mokėtų. Švedų kolegos klausė, kaip Lietuvoje elgiasi „Viasat" - ar su mūsų aktoriais, kurių daug filmuojasi jų projektuose, pasirašomos sutartys, kad bus mokamos kompensacijos, ar jie tiesiog išnaudoja lietuvių aktorius. Šis ir kiti klausimai dabar keliami ir pasauliniu mastu, todėl ruošiama Pekino sutartis - toks labai svarbus pasaulinis dokumentas aktorių teisėms įtvirtinti.